Rakott gombás hústekercs, avagy hogyan használjuk fel a megmaradt főtt húst.

2017 március 27. | Szerző:

Vasárnapi levesben főtt hús felhasználásával készül ez a rakott étel. Hozzávalók 4 személyre: 40-50 dkg főtt hús, 30dkg sampion gomba 1fej hagyma 10dkg zsír, vagy 1 dl olaj só, őrölt bors, pirospaprika 10dkg rizs 1.5 dl tejföl, 8dkg reszelni való sajt 8 db kelkáposzta levél. Elkészítés: A kelkáposztáról leveszünk 8 darab levelet, az ereket kivágjuk, és sós vízben puhára pároljuk. Kiszedve a vízből hagyjuk kihűlni. A húst kivesszük a hűtőből, hidegen nagyon kicsi kockákra vágjuk. A gombát megtisztítjuk, nagyon apróra vágjuk. A zsiradékban megpároljuk az apróra vágott hagymát, rádobjuk a gombát, ízesítjük, és zsírjára lesütjük. Ekkor belekeverjük a főtt húst, és még kicsit összesütjük. A rizst sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, a gombás, húsos keverékhez adjuk. Ha szükséges még utána ízesítjük. Egy tűzálló tálat kizsírozunk, a kelkáposzta levelekbe betöltjük a tölteléket, a tűzálló tálba helyezzük, tejföllel meglocsoljuk, reszelt sajttal meghintjük. 200°C -ra előmelegített sütőben 30 percig sütjük. Megjegyzés: Aki nem akar a kelkáposztával bíbelődni, csak egyszerűen tegye a sütőedénybe a húsos keveréket és süsse 25-30 percig.
Címkék:

Tiramisu kocka

2017 március 12. | Szerző:

Nem tudom, ki hogy van vele, de én a hagyományos Tiramisut nem merem a gyerekeknek odaadni. mivel a tojásokat nyers állapotban kell beledolgozni. Képzeljétek el, ha a tojás szalmonellával fertőzött, vagy a hűtőben sokáig áll az édesség, és az egész család kap egy jó kis gyomorfertőzést.  Nos én ezt nem merném bevállalni, ezért egy kicsit átalakítottam tartósabb összetevőkkel.

Hozzávalók a tiramisu kockához:

5 db tojás

15dkg cukor, vagy Xilit édesítő,

15 dkg liszt

2 kanál víz

1kanál étolaj

1sütőpor

20dkg sárgabarack lekvár

3dkg darált dió

Krém:

1 doboz (250gr) mascarpone

2dl valódi tejszín

15dkg porcukor vagy édesítő

1 cs vanília

1cs habfixáló

1 kávéskanál kakaópor

Elkészítés:

A tojásokat kétfelé választjuk, mindkét edénybe teszünk egy-egy kanál langyos vizet, majd a cukrot is kétfelé osztjuk, és  habosra keverjük külön a fehérjét, külön a sárgákat. (a víztől gyorsan habosodik a tojás) Egy tálba kimérjük a lisztet, belekeverjük a sütőport. A sárga habhoz adjuk az olajat, majd a lisztet, és óvatos keveréssel,apródonként  beledolgozzuk a fehérje habot. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, 180°C-on 30-35 percig sütjük. Amikor kihűlt a piskóta, megkenjük a baracklekvárral, és rászórjuk a darált diót.

A tejszínt felverjük a cukorral, és a vaníliával, a kész habba beletesszük a habfixálót,  óvatos keveréssel összedolgozzuk a mascarpone-val. A diós piskóta tetejére kenjük a krémet, tetejét por kakaóval meghintjük, és hűtőben 1-2 órán át hűtjük.

Címkék:

Gyorsan valamit ebédre, vacsorára

2017 március 11. | Szerző:

Egy nagytakarítós szombaton azon gondolkodtam, mit főzzek gyorsan, és finomat.

Nem sokáig törhettem a fejem, mert már mindenki éhes volt, sorra nyitogatták a hűtőszekrényt.

A családom nem válogatós, a burgonya jöhet minden mennyiségben, csak legyen egy-két szelet rántott akármi és mindenki elégedett. Benéztem a hűtőszekrénybe. Volt 25 dkg gépsonka, tojás, kókuszzsír, füstölt sajt. Akkor fél óra és kész az ebéd! -jelentettem ki.

Aztán gyorsan előszedtem a hozzávalókat 4 személyre:

1.5 kg burgonya

8 vékonyra szeletelt sajt

16 vékony szeletekre vágott gépsonka,

2 tojás,

só, bors, zsemlemorzsa, liszt

kókuszzsír (olaj is megfelel)

3 dkg vaj

Elkészítés: Egy nagyobb fazékban felteszünk 2 liter vizet forrni, egy mokkás kanál sóval, közben megtisztítjuk a burgonyát, vékony szeletekre vágjuk, beletesszük a vízbe, és 20-25 perc alatt megfőzzük. A tojást villával felverjük, sóval, borssal ízesítjük. A lisztet , zsemlemorzsát külön tányérokra tesszük. A sonkát kikészítjük, két szelet közé egy sajt lapot teszünk, liszt, tojás, zsemlemorzsában megforgatjuk, mélyebb palacsinta sütőben, kókuszzsírban kisütjük. (-nem szükséges annyi zsír, mint a rántott húshoz-) A sonkaszeleteket  mindkét oldalán megsütjük,majd papírtörlőre szedjük, a zsiradékot leitatjuk. A burgonyát leszűrjük, burgonyatörővel összenyomjuk,sóval, vajjal kikeverjük. Tálalhatjuk uborkával, vagy vegyes vágott savanyúval.

Megjegyzés: Egy ügyes gazdasszony tényleg elkészíti 30-40 perc alatt, főleg, ha valaki segít a burgonyát meghámozni.

Hölgyek, Urak! Tessék kipróbálni, indulhat a stopper!

Címkék:

Gyorsan valami finomat

2017 március 8. | Szerző:

Vendégek ígérkeznek ebédre, vacsorára, vagy nincs sok  időnk, de valami finomat, gyorsan elkészíthető, laktató falatokkal szeretnénk meglepni vendégeinket, vagy családunkat. Nos akkor készítsünk egy burgonyás disznótorost!

4 személyre:

4 szál friss hurka

2 szál frissen töltött nyers kolbász

1.5 kg burgonya

ízlés szerint só,

1 késhegynyi őrölt bors

1/2 dl olívaolaj

Elkészítés:

A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, vékony szeletekre vágjuk, sós vízben feltesszük főzni.

Forrástól számítva 15-percig főzzük, leszűrjük. Vigyázat, nem kell szét főzni!   Közben a sütőt előmelegítjük.

Az olajat összekeverjük a sóval, borssal, ráöntjük a leszűrt forró burgonyára, kicsit összerázzuk, majd a sütőtepsiben elsimítjuk. A hurkát, kolbászt a burgonyára helyezzük, és 200°C-on 40-50 percig sütjük.

Tálaláskor a kisült zsírt hagyjuk a sütőedényben, lapátoljuk ki a sülteket, és a burgonyát egy szép pecsenyés tálra, és adjunk mellé csemege uborkát, céklát, vagy másféle savanyúságot.

Előkészítési idő: 30 perc.

Megjegyzés: csak teljesen friss, megbízható helyről vásároljuk a hurkát, kolbászt!

Címkék:

Majdnem rakott burgonya, de annál azért jobb.

2017 március 7. | Szerző:

Hozzávalók 4 személyre: 6 db jó nagy burgonya (csak olyan fajta, ami biztosan nem fő szét!) 12db vékonyra szeletelt gépsonka 3 db főtt tojás 2 dl tejföl 2 evőkanál tejszín 10 dkg reszelt sajt só, késhegynyi őrölt bors olaj az edény kenéséhez 5 dkg vaj kevés ketcup Elkészítés: A burgonyákat meghámozzuk, megmossuk, két végét mint egy kis kalapot levágjuk, félre tesszük, aztán a burgonyákat még kétfelé vágjuk, és sós vízben, forrástól számítva  5 percig főzzük, majd belerakjuk a kis kalapokat, és további  10 percig főzzük.  (Vigyázzunk, nehogy szétfőzzük!) Egy szűrő segítségével óvatosan leszűrjük, hagyjuk kihűlni. A leszűrt  burgonya levében megfőzzük a tisztára mosott tojásokat,(5 perc) majd hideg vízbe szedjük. A kihűlt tojásokat megtisztítjuk, tojás szeletelővel felvágjuk. A sonkát kivesszük a hűtőszekrényből, tányérra tesszük, és minden szeletet négy felé vágunk. A tejfölt krémesre keverjük a tejszínnel, sóval, borssal. (Ha nincs tejszín, kefírrel is lágyíthatjuk a tejfölt) A főtt burgonyák egyik végét kanállal kivájjuk, bele teszünk egy kávéskanál tejfölt, beletömködünk 4 kocka sonkát, tetejére 1 tojás karikát helyezünk, ismét egy kicsi tejfölt, és befedjük a burgonya kalapkákkal. Kizsírozott hőálló tálba rakjuk, olvasztott vajjal  lekenjük a burgonyákat, reszelt sajttal megszórjuk, forró sütőben készre sütjük. Tálaláskor kínálhatjuk tejföllel, ketcuppal. A kivájt burgonyadarabokat sem dobjuk ki, a maradék sós vajjal összekeverjük, a sütő edény közepébe tesszük, megszórjuk reszelt sajttal, együtt sütjük a töltött burgonyákkal.
Címkék:

Húsleves újragondolva kölessel.

2017 március 7. | Szerző:

Sokan vagyunk, akik ragaszkodunk az elmaradhatatlan vasárnapi húsleveshez, de mindig marad annyi leves, hogy még hétfőn is azt kell ennünk. Most egy olyan változatot mutatok be, amivel kicsit mássá, különlegesebbé tehetjük kedvenc levesünket. Hozzávalók 4 személyre: 1 liter húsleves 1 liter víz 40 dkg burgonya 2 evőkanál bio köles 1 mokkás kanál kurkuma késhegynyi cayen bors 1 db zeller szál, vagy lestyán szál, (télen szárított ) 1 csokor petrezselyem zöld ( télen szárított) ízlés szerint só Elkészítés: A levest a vízzel feltesszük főzni, a burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk, a forró levesbe tesszük. Bele rakjuk a kölest, a fűszereket, a zöld leveleket, és 20 perc alatt készre főzzük. Megjegyzés: A friss zöldeket kössük össze, és főzés után vegyük ki a levesből. Ha szárított zöldekkel fűszerezünk tegyük teatojásba, hogy tiszta maradjon a leves.  
Címkék:

Teljes kiőrlésű pogácsa.

2017 március 5. | Szerző:

Hozzá valók:

5dkg élesztő

300gr teljes kiőrlésű rozsliszt

300gr BL55 finomliszt

100gr búzakorpa

100gr zabkorpa

100gr kukoricaliszt

1 kávéskanál só

1 kávéskanál cukor, vagy édesítő,

1 mokkás kanál őrölt kömény

1 evőkanál őrölt lenmag

1 evőkanál szezámmag

2 dl tej

1 tojás

olaj a tepsi kikenéshez

Elkészítés:

A tejet meglangyosítjuk egy kis edényben,beletesszük az édesítőt, bele morzsoljuk az élesztőt. Amíg az élesztő megkel, egy nagyobb tálba rakjuk a száraz hozzávalókat, kézzel jól elkeverjük, a sót felolvasztjuk 1 dl langyos vízben. Az élesztőt ráöntjük a lisztes keverékre, majd a sós vizet, és dagasztani kezdjük. Egy rugalmas tésztát kell kapjunk, ezért kevés langyos vizet adagolunk addig, amíg elérjük a kívánt állagot. Akkor jó a tészta, amikor a kezünkről, és a dagasztó tál oldaláról  kezd leválni a tészta. Tetejét beszórjuk kevés liszttel, jól lelapogatjuk, konyharuhával letakarjuk, és duplájára kelesztjük.

Amikor a tészta megkelt, lisztezett gyúródeszkára öntjük, újra összegyúrjuk, kicsit pihentetjük, majd 2 cm vastagra kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval (6 cm átmérőjű) kiszúrjuk, tojással lekenjük, kiolajozott tepsiben ismét kelesztjük.

Előmelegített 200°C -on 30 percig sütjük. Ha kivettük a sütőből konyharuhát borítunk rá, hogy puha maradjon.

Megjegyzés: Ha nagyobb, 10 cm átmérőjű pohárral szúrjuk ki a tésztát, másnap,kettévágva nagyon jó szendvicseket készíthetünk belőle, feltéve, hogy marad még.

Címkék:

Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

sütemények

Legutóbbi hozzászólások

Nézettség

  • Blog nézettsége: 27178

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!